Kategórie
cesta k sebe

Cesta k sebaláske…

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt self-loveČasto krát sa mi stalo, ak som niekomu povedala, že preto má také ochorenie, lebo seba nemiluje, tak mi dotyčný povedal, že on seba má až príliš rád, lebo si dopraje všetko možné….no v podstate toto nie je sebaláska….je to len akási  predstava o láske k sebe samému.

O sebaláske ste isto veľa počuli a mnoho z vás vie, že ide o to naučiť sa milovať seba samého, vedieť sa prijať taký, aký som. Lenže pre niekoho je to veľmi ťažké, hlavne ak vyrastal v rodine, kde nič také nepoznal. Prebral programy po rodičoch, ktoré boli plné hnevu, agresia, hlasných prejavov a nepochopení, potlačených emócii a uzatvorení sa . Potom tu je ešte naša osobnosť, ktorú si nesieme z minuléj inkarnácie a máme ju v tomto živote zlepšiť.  V komentároch s avespasseri sme práve túto tému preberali a napísala som….

Máš pravdu…ak nám nie je ukázaný prejav lásky, tak potom sa tomu človek ťažko učí…a takých tu je veľa. Mňa tomu učil môj synček, keď došiel do obdobia, že sa chcel len túliť a objímať. Ale aj vlastné pochopenia, alergia na slnko, ktorá mi ukázala, že neviem prijať lásku a teplo seba samej, lebo slnko je ako naša Duša, ktorá nás hreje a presvetluje a ja slnko a teplo milujem, tak prečo nemilujem aj seba samú?

Treba začať seba vnímať inak, prestať sa kritizovať, vedieť pochváliť, oceniť a začať pozerať na seba inak, nie si vyčítať, akí sme, lebo naša predstava o nás samých sa nám nepáči….vedieť sa na seba v zrkadle usmiať, pohladiť sa a povedať si niečo pekné.

Rozvíjať v sebe tie dobré stránky a snažiť sa meniť postoje k sebe , ale aj k iným. Všetko to prichádza procesom uvedomovania si…Treba sa začať o seba starať, dopriať si relax nad niečim, čo nás naplňuje, nie žiť len prácou a povinnosťami….a ak pracujeme , tak prácu robiť s potešením, nie opovrhovaním a hnevom, že zase to musíme robiť.

Ja napr. žehlím a pozerám seriál a vôbec mi nedôjde, že by mi žehlenie vadilo . a toto všetko potom vedie k tomu, že človek sa mení, menia sa aj jeho vnemy, poteší sa aj maličkostiam..môže byť vonku zamračené, ale jeho naplňuje už len to, že sa nadýchne vzduchu a z vnútra ho hreje láska seba samého.

Je to o úcte k sebe samému, o vďačnosti a pozornosti, ktorú si sebe dávame a toto prejavujeme aj navonok, lebo nás Duša k tomu vedie, takže nie je to o sebectve, že sa staráme len o seba a svojej blaženosti, ale zároveň to prejavujeme aj navonok.

Rozmýšlala som , čo okrem svojich poznatkov , ktoré mám vedú človeka k sebaláske a tak som googlením natrafila na tento článok, ktorý to pekne vystihuje  a súzniem s tým.

SEBALÁSKA NIE JE SEBECTVO. 6 tipov ako zmeníte vzťah k sebe samému.

“Keď sa naučíme milovať sami seba, akceptovať sa a bezpodmienečne sa prijímať, potom sa v našom živote začnú diať zázraky.” Louise L. Hay

MILUJEM ŤA. Najkrajšie slová aké môžeme počuť. Ale ako sa cítite keď to poviete sami sebe? Ako sa cítite, keď sa postavíte pred zrkadlo a poviete si to “zoči-voči”?

Môže Vás pri tom opantať pocit nervozity. Trápnosti. Prepnutosti. Rozpakov. “Andy, čo je to za čudný príklad?! To sa ti nezdá byť divné stáť pred zrkadlom a povedať sám sebe: Milujem ťa?

Neviem, nezaoberám sa sám sebou. Čo som nejaký narcis, aby som sa obdivoval? Nemám čas rozmýšľať nad sebou, mám kopu iných vecí. Radšej robím veci pre iných ľudí.”

A tu je hlavný kameň úrazu. Ľudia si totiž zamieňajú sebalásku s egoizmom a sebectvom.

Mnohí sa hanbia povedať si, že sa majú radi. Prečo je to tak? Dokonca aj v biblii sa hovorí: Miluj svojho blížneho ako seba samého.

Funguje to takto: Náš svet a vzťahy, ktoré v ňom vytvárame, sú vždy obrazom nášho vnútorného sveta. Zrkadlia ho. Ako chceme mať láskyplné vzťahy, úctu a rešpekt druhých ľudí, ak si nevážime sami seba?

Ak si sami nedoprajeme, zanedbávame sa, necháme sa dotláčať do vecí, na ktoré nemáme čas ani chuť. Ak sa vždy veľkoryso obetujeme pre druhých a sami seba dávame na posledné miesto?

Mnohí z nás vyrastali s presvedčením, že treba mať rád hlavne iných. Snažiť sa im vychádzať v ústrety. Aj na úkor seba a vlastného pohodlia. Že vnímať svoje kvality znamená byť namyslený. Že hlavným kritikom by si mal byť človek sám. Súhlasíte s tým aj Vy?

Kedy ste sa naposledy pochválili? Spomínate si? Kedy to bolo? Alebo sa sústredíte len na to, čo sa Vám nepodarilo a čo ste pokazili?

Teraz ruku na srdce. Ako ste sa cítili keď ste niekedy ponižovali sami seba? Keď ste sa prehnane kritizovali? Začnite rozprávať ako nenávidíte svoju postavu, nos, prsia, zadok, neschopnosť rátať rovnice alebo svoju hanblivosť.

Fajn, tak ste sa poriadne skritizovali. Cítite sa následne skvelo, plný energie a motivovaný do akcie? Pravdepodobne absolútne NIE. Takže ak s týmto prístupom raz a navždy skončíte, nemáte naozaj čo stratiť. Načo sa držať niečoho, čo nefunguje? Idete do toho? 🙂

Tip z môjho života: So svojím tímom máme každý týždeň porady. Viete akými dvomi otázkami ich začíname? 1. Ako sa cítiš? 2. Čo sa Ti minulý týždeň podarilo, na čo si najviac hrdá/ý?

Poďme sa teraz pozrieť na pár tipov ako posilniť zdravú sebalásku.


 1. Ako sa so sebou rozprávam / Ako o sebe rozmýšľam


sebaláska

“Bože toto som zase domrvil. No som ja ale riadna krava! Toto sa môže stať len mne! Som neschopný. Nemehlo! Každý je lepší ako ja. Celé zle.”

S-T-O-P

Prestaňte sami seba trýzniť. Nikto nie je úspešný absolútne vo všetkom do čoho sa pustí. Hovorí sa, že len ten, kto nič nerobí, nič nepokazí. Ak sa stane takáto vec, povedzte si: “Urobil/a som to najlepšie ako som v danej situácii vedel/a. Nabudúce to urobím lepšie.” Poučte sa z každej situácie. Nedávajte si však pomyselné facky za nezdary.

Vedeli ste, že J.K. Rowlingová, ponúkla svoj rukopis Harryho Pottera 12 vydavateľstvám, ktoré ho odmietli? Podľa jej slov však vo svojom vnútri jednoducho verila vo svoje písané dielo. Preto ju neodradili žiadne odmietnutia.

Povedala: “Je nemožné žiť bez toho, aby ste niekedy v niečom zlyhali. Jedine, že by ste žili absolútne opatrne. A taký život nestojí za to. V tom prípade ste už zlyhali všeobecne.”

Teraz prestaňte čítať a zamyslite sa nad týmto jej vyjadrením. Má podľa Vás pravdu?


2. Ako sa vnímam


Máte teraz niekde poruke zrkadlo? Alebo ste sa nedávno do neho pozerali a pri tom pohľade Vám v mysli vyskočil 100 bodový zoznam toho, čo sa Vám na sebe nepáči alebo čo by ste vylepšili?

Poďte na to opačne. Napíšte si, čo sa Vám na sebe páči. Či už sú to fyzické vlastnosti ako pekný úsmev, plné pery, pekne formované ruky, príjemný hlas. Popíšte aj svoje charakterové vlastnosti ako napr. zmysel pre humor, priateľskosť, logické myslenie alebo nejaký talent ako tvorivosť, nadanie na hudbu alebo, že viete krásne viazať kytice.

Na čo sa sústredíte, to v sebe posilňujete. Kam ide fokus, tam ide energia.

Rozvíjajte svoje silné stránky a pochváľte sa za všetko čo sa Vám podarí, tak ako by ste pochválili napr. svoje dieťa. V každom z nás totiž žije naše vnútorné dieťa. A to túži po pochvale, uznaní a láske. Chváľte sa. Len tak môžete napredovať a rozvíjať sa.

Aj o tom, ako narásť vo svojich očiach sa budeme rozprávať aj na tréningu plnom bohatstva Tajomstvo Mysle Bohatých už čoskoro!


3. Ako sa o seba starám


láska

Aj to ako sa o seba staráte je vyjadrením Vášho vzťahu k sebe. Či si vyberáte kvalitné, výživné jedlo alebo do seba hádžete čo Vám príde pod ruku. Fajčenie, alkohol, drogy? Robí Vám to dobre? Odpoveď poznáte aj Vy sami. A čo šport? Doprajete si dostatočný pohyb?

Ak sa o svoje telo staráte, odmení Vás. Nenechá Vás v štichu. Telo je múdre. Čo do neho vkladáte, to Vám vracia.

Rovnako je to s vonkajším vzhľadom. Ak je Vám jedno, čo máte oblečené a ako vyzeráte, bude to jedno aj Vášmu okoliu. Ak sa doma premávate vo vyťahaných teplákoch, s mastnými vlasmi a vo vyčaptaných papučiach, nesťažujte sa, že Vám partner/ka nepovie kompliment.

Všimnite si tú zmenu pocitu a energie keď sa pekne oblečiete a upravíte (bez ohľadu na to či ste žena alebo muž).

Časté odzrkadlenie nedostatočnej sebalásky sa ukazuje práve u ľudí s nadváhou. Tí hľadajú často uspokojenie v sladkostiach. Niektorí ľudia majú problém s nadváhou, lebo sa v istom čase keď im bolo ťažko, utiekali k jedlu. To im dávalo umelo vytvorený pocit potešenia.

Cukor v nich vzbudil krátkodobé uspokojenie. Potešenie. Pocit bezpečia. Podobné je to u dojčiat. Hlad a nepokoj prejavujú plačom. A keď si dieťa matka pritúli a nakojí ho, dieťatko prežíva emóciu spokojnosti. Áno, deti majú často spojený pocit bezpečia s jedlom, láskou. Je to hlboký zakorenený pud v každom človeku.

Majte na pamäti: Zníženie kalórií, zvýšenie aktivity. Základný vzorec zmeny. Super funguje aj to, ak máte už dopredu na niekoľko dní napísaný jedálniček. Aby ste neprišli domov hladný ako vlk a nevyjedli bez rozmyslu celú chladničku.


4. Aký odpočinok si doprajem


Teddy bear with the big red heart.Valentines greeting card. Love design.Love.I love You card. Love poster. Valentines day poster. Cute teddy bear holding big red heart. Marry me. Be my wife.Love heart

Musíte dokončiť toto a tamto? Pracujete 14 hodín denne a nikto to neocení? Pamätajte: Ak si odpočinok nedoprajete Vy sami, nikto z okolia Vám ho nebude neustále podsúvať. Ľudí okolo seba presvedčíte, že je to v pohode, že Vám to nevadí. A pritom sa pomaly, ale isto ženiete do záhuby.

Vaša rodina si zvykne na myšlienku, že ste perpetum mobile a už ich ani nenapadne, že aj Vy občas meliete z posledného. Nie, svet sa bez Vás nezrúti a ani Vaše deti neumrú na podvýživu, ak nedostanú každý deň teplú trojchodovú večeru.

Ani firma, v ktorej pracujete sa bez Vás nezastaví. Doprajte si čas osamote. Zaslúžite si to! Voňavý kúpeľ, prechádzka alebo hodinka dvakrát týždenne vo fitku.

Práve mi prišiel na um tento citát: “Nenahraditeľných sú plné cintoríny.”


 5. Ja a práca


Veľmi jednoduchá rada. Ak robíte niečo čo nenávidíte a nebaví Vás to, skoncujte s tým. Ak robíte veci s nechuťou a nevôľou, budete sa cítiť pod psa. Bude Vás to vyčerpávať. Brať Vám životodarnú energiu.

Nemáte šancu podávať nadpriemerné výkony. Ani v tom nebudete mega úspešný. A tým pádom ani na tom nezarobíte veľké peniaze. Naberte odvahu, zistite čo Vám naozaj prináša vnútorné uspokojenie a venujte sa tomu. Pomôže to aj Vašej sebaláske.

Ako príklad uvediem Billa Gatesa. Tiež si nepovedal: “Hmm, ako by som sa mohol stať milionárom? Budem sa venovať počítačom.” Išiel na to opačne. Venoval sa tomu, čo ho bavilo, s takým zanietením a sústredením, že ho to vynieslo na špicu a je legendou.


6. Akými ľuďmi sa obklopujem


Už som to niekoľkokrát písal, ale napíšem to znova, pretože slová Jima Rona sa mi potvrdzujú stále viac a viac: Stávate sa priemerom 5 ľudí, s ktorými trávite najviac času. Pozrite sa teda, kto sú Vaši najbližší ľudia. Ako žijú. Ako o sebe hovoria. Ako sa vyjadrujú o Vás. O ďalších ľuďoch.

Sú ľudia, ktorí Vás brzdia a ľudia, ktorí Vás vedia naštartovať. Starostlivo si vyberajte s kým trávite čas. Ľudia vo Vašom okolí sú buď Vašimi kotvami alebo motormi. Buď Vás sťahujú dolu alebo ťahajú vopred. Jednoduché, však? Vďaka správnym ľuďom v sebe dokážete objavovať sebalásku rýchlejšie.

Majte na pamäti: Aby ste mohli byť prínosom pre iných, potrebujete byť v prvom rade Vy v stave vnútornej pohody. Keď sa začnete mať úprimne radi a prijmete sa takí akí ste, začnú sa meniť aj veci okolo Vás. Vrátane zdravia, výkonnosti, vzťahov s blízkymi a všeobecne s ľuďmi.

A jedna bonusová rada: Urobte si tzv. zrkadlovú metódu. Ráno keď vstanete, pozrite sa na seba do zrkadla a povedzte si: Mám ťa rád/ rada. Som skvelý/á. Pre niektorých ľudí je to zo začiatku obrovská výzva. Robte to aspoň po dobu 20 dní. Najlepšie ak sa to stane Vaším každodenným ranným rituálom.

Na internete je množstvo pozitívnych afirmácií. Hovorte si ich s láskou a úprimne. A začnú sa diať zázraky.

Na záver: Správajte sa sami k sebe tak, ako chcete, aby sa k Vám správali ostatní.

PS1: Ako ste na tom Vy so sebaláskou? Máte sa úprimne radi?

PS2: Ak sa Vám článok páčil, zdieľajte ho so svojimi známymi. Budem rád, ak pomôže aj ďalším.

S úctou k Vašej jedinečnosti,

Andy Winson

 

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.