Kategórie
Energia

Srpen 2021-Bouře a vzdor, Uran retrográdny

Zdroj: Tatjana Micic

Čo znamená eugenika

V preklade zo starogréckeho slova „eugenika“ znamená – „ušľachtilý“ alebo „dobrý druh“. Eugenika je teda učenie o výbere ľudí, ako aj o spôsoboch, ako zlepšiť dedičné vlastnosti človeka. Cieľom výučby je bojovať proti fenoménom degenerácie v ľudskom genofondu.

Zjednodušene povedané, eugenika bola nevyhnutná na to, aby zachránila ľudí pred chorobami, zlým sklonom, kriminalitou atď. A poskytla im užitočné vlastnosti – genialitu, rozvinuté schopnosti myslenia, zdravie a ďalšie podobné veci.

Je dôležité poznamenať, že eugenika je rozdelená do 2 typov:

  • Pozitívna eugenika. Jeho cieľom je zvýšiť počet ľudí s hodnotnými (užitočnými) vlastnosťami.
  • Negatívna eugenika. Jeho úlohou je ničiť ľudí, ktorí trpia duševnými alebo fyzickými chorobami alebo patria do „nižších“ rás.

Na začiatku minulého storočia bola eugenika veľmi populárna v USA a rôznych európskych krajinách, ale s príchodom nacistov získalo toto učenie negatívny význam.

Ako viete, v tretej ríši nacisti sterilizovali, to znamená zabili všetkých „podradných osôb“ – komunistov, predstaviteľov netradičných smerov, Rómov, Židov, Slovanov a duševne chorých ľudí. Z tohto dôvodu bola po druhej svetovej vojne (1939 – 1945) eugenika veľmi kritizovaná.

Každý rok bolo čoraz viac odporcov eugeniky. Vedci tvrdia, že dedičstvo pozitívnych a negatívnych vlastností je veľmi zle pochopené. Ľudia s vrodenými chybami môžu mať navyše vysokú inteligenciu a byť užitoční pre spoločnosť.

V roku 2005 krajiny EÚ podpísali Dohovor o biomedicíne a ľudských právach, ktorý zakazuje:

  • diskriminovať ľudí na základe genetického dedičstva;
  • modifikovať ľudský genóm;
  • vytvárať embryá na vedecké účely.

5 rokov pred podpísaním dohovoru prijali štáty EÚ Chartu práv, ktorá hovorila o zákaze eugeniky. Dnes sa eugenika do istej miery transformovala na biomedicínu a genetiku.

Zdroj: sk.kuzminnykh.org

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.