Kategórie
Liečenie

Prečo sa v noci budíme???

Aj vy sa v noci budíte a občas ste prekvapený, prečo to je zvyčajne v rovnakom čase??? Môj spánok je plytký a zachytím všetko, čo sa okolo mňa deje. Počujem vykrikovať svoje námesačné deti, mňaukanie mačiek vonku na dvore, ranné návštevy lasičiek na streche a občas sa zobudím len tak z neznámeho podnetu. No a teraz ako som prišla na to, prečo sa budím často po 4. hodine ráno, už neznámy nie je. Moja chronická nádcha…potvora jedna. 😆

Ako to vidí Čínska medicína?

Čínska medicína rozlišuje 12 pulzov, ktoré zodpovedajú 12 orgánom ľudského tela. Každý z týchto orgánov sa raz za 24 hodín dostane na 2 hodiny do aktívnej činnosti a za 12 hodín po tom sa dostane na 2 hodiny do útlmu. Rovnako, ako mesačné prílivové vlny, ktoré obehnú Zem 2-krát za 24 hodín. Vnútorné more (vnútorné prostredie nášho organizmu má tiež svoje prílivy a odlivy – prekrvenia a odkrvenia, ktorými uvádza do aktívnej alebo pasívnej činnosti jednotlivé orgány.

Jednotlivé funkcie organizmu sú vykonávané v súlade s denným rytmom. Každý z orgánov je aktívny presne v tej časti dňa, ktorá mu zodpovedá a tak napríklad aktivita žalúdka dosahuje svojho vrcholu v prvej časti dopoludnia, v dobe prijímania. Naopak, aktivita obličiek je najväčšia pri súmraku, v dobe výdaja a prechodu od činnosti k pokoju. Pečeň je aktívna – ako inak – v noci, v dobe detoxikácie a regenerácie. Naše telo je úžasným spôsobom nastavené na denní rytmus. Snaží sa žiť v súlade s premenami dňa a noci. Keby boli impulzy tela tie jediné, ktoré nás poháňajú, zrejme by sme sa nikdy neodchýlili od prirodzených rytmov. A predsa naše myšlienky a impulzy idú vlastnými cestami. Vďaka moderným vymoženostiam sa stávame oveľa menej závislí na vplyve prírody a to nám umožňuje viac sa venovať duševnej činnosti. Temnota a chlad predstavujú dnes oveľa menšiu prekážku než  v minulosti. Rytmus našich orgánov však zostáva nezmenený, a to, ako sme schopní zladiť našu činnosť s denným rytmom orgánov, zrkadlí harmóniu nášho ducha a tela. Hneď je zrejmé, či pristupujeme k svojmu telu ako diktátor alebo ako priateľ. Či chceme neustále všetko riadiť len svojou vôľou alebo či sme pripravení dbať tiež na potreby svojho tela. Veď predsa naše telo, ktoré s veľkým nasadením udržiava nespočetné životné funkcie, nám umožní nádherný život na Zemi. Vážime si túto službu dostatočne? Alebo si počíname ako malé rozmaznané deti, ktoré chcú všetko a hneď?

Ako pracujú naše orgány:

1.00 – 3.00

Aktivuje sa pečeň. V tej dobe nastáva útlm (najnižšie okysličenie mozgu), preto je treba zvýšiť pozornosť, napríklad pri cestovaní. V túto dobu sa budia žlčníkári, pretože pečeň a žlčník sú párové orgány. Nedoporučuje sa piť alkohol, fajčiť, jesť tuky a piť kávu.

3.00 – 5.00

V činnosti sú pľúca, preto sa v túto dobu budia fajčiari, astmatici, chorí na priedušky, s nádchou a so zápalom dýchacích ciest. V tejto dobe človek pociťuje najväčší strach a úzkosť. Každá maličkosť dostáva obrovské rozmery, budíme sa a akákoľvek denná povinnosť, ktorú zvládame, má podobu neprekonateľnej prekážky.

5.00 – 7.00

 V najväčšej činnosti je hrubé črevo. Doporučujeme navyknúť si v túto dobu na vyprázdňovanie, vyhýbať sa stresu a zhonu. Prebúdzať sa je treba postupne, lebo chorí ľudia sa práve v túto dobu cítia veľmi zle. Je vhodné piť veľa čaju.

7.00 – 9.00

Aktivita žalúdku pre zmenu kulminuje medzi siedmou a deviatou hodinou, preto je práve v tejto dobe najvhodnejšie raňajkovať. Do činnosti sa dostáva žalúdok. Veľmi dôležité je v túto dobu konzumovať vitamíny. Telo potrebuje byť v teple, preto nie je vhodná studená sprcha alebo kúpeľ.

9.00 – 11.00

V činnosti je slinivka brušná a slezina, nedoporučuje sa požívať alkohol!!! Vhodné je ovocie, med (je to jediná denná doba, kedy je telo schopné stráviť sladkosti). Vyhýbať by sme sa mali veľkej fyzickej činnosti, avšak môžeme podávať vysoké duševné výkony. Okolo 11. hodiny nastáva dopoludňajší výkonnostný vrchol.

11.00 – 13.00

Doba aktívnej činnosti srdca. Nie je dobré ho zaťažovať veľkým množstvom potravy. Nastáva mierny útlm, pozor na úrazy!!! Vhodná je prechádzka alebo krátky spánok.

13.00 – 15.00

V najväčšej činnosti je tenké črevo. V tejto dobe sa znižuje citlivosť zubov (vhodná doba k návšteve zubára). Začína sa zvyšovať fyzická aktivita.

15.00 – 17.00

Najviac pracuje močový mechúr. Dobré je piť bylinkové čaje, športovať. Tráviaci systém je schopný prijímať výdatné jedlo, aktivita stúpa a dosahuje druhý výkonnostný stupeň.

17.00 – 19.00

V činnosti sú ľadviny. Veľmi potrebné je vyhýbať sa všetkému čo im škodí – tukom, cukru, soli, limonádam, chemikáliám, káve, alkoholu, chladu, stresu.

19.00 – 21.00

Do činnosti sa dostáva obal srdca, krv. V tejto dobe človek veľmi dobre vníma. Je to čas vhodný na počúvanie hudby a divadelných hier, ale takisto najúčinnejší pre pôsobenie antibiotík, alebo pre aplikáciu krému na bolestivé miesta.

21.00 – 23.00

Telo sa pripravuje na spánok, preto by sme nemali robiť nič pre jeho aktivitu. Nefajčíme a vynechávame jedlo.

23.00 – 1.00

Začína pracovať žlčník. Tí, ktorí majú s týmto orgánom problémy, sa obvykle v túto dobu budia alebo nemôžu zaspať.

Typy ako najlepšie načasovať telo

1. Vstaňte tak, aby ste mali dosť času na pokojné raňajky a hrnček bylinkového čaju.
2. Zabudnite na rannú sprchu, radšej sa nadopujte ovocím a zeleninou.
3. Doobeda sa vyhnite veľkej fyzickej aktivite, lepšie je zapojiť mozog, ten funguje na maximum.
4. K lekárom sa radšej objednávajte až na popoludnie. Ľahšie si poradíte s bolesťou.
5. Po siedmej hodine večer ste veľmi vnímaví. Keď si dáte v túto dobu liek proti bolesti, rýchlejšie sa jej zbavíte.

Možno ste už niektoré z týchto vecí sami na sebe pozorovali a až teraz si ich dali do súvislostí. Dbajte na svoj prirodzený biorytmus, čo najviac, aj keď vám to občas práca neumožňuje.

Zdroj

 

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.