Kategórie
psychosomatika

Úzkost je spojena s empatií a vyšší inteligencí

Na vlastnej skúsenosti som si overila, ako človek môže veľmi ľahko upadnúť do rôznych psychóz, alebo si vytvoriť fóbie, ktoré nás môžu začať ovládať. Známa mi poslala link na článok o stavoch úzkosti, ktorými sama trpí.

Prvé, čo mi prišlo bolo, čím si prechádzala jej matka počas tehotenstva, že môže ísť o získanú úzkosť prenesenú na dieťa. Druhá varianta bolo detstvo a nejaký traumatický zážitok a tretia ako sa mi potvrdilo študovaním astrologických profilov minulosť duše. Sama som videla na svojom synovi, ako si také niečo preniesol a jeho astrologický portrét mi to len potvrdil, lebo som  nechápala, ako si môže od malička niečo také myslieť a mať to v sebe. Fóbie vznikajú  v nízkych stavoch vedomia a sme ovládaný strachom. Záleží ako silno sa nimi nechávame ovplyvňovať a ako silno ich živíme v sebe. Vraví sa, že láska lieči a je to tak. Vo vyšších stavoch vedomia už strach a bolesť nie sú…nahrádzajú ich vibrácie lásky a naplnenia, tak ako tma mizne v prítomnosti svetla.

Tu je spomínaný článok: Úzkost je spojena s empatií a vyšší inteligencí

Před několika lety byly publikovány výsledky série studií, které se pokoušely odhalit pravdu o lidech praktikujících spiritualitu. Tyto studie shledaly, že lidé, kteří chápou život duchovním způsobem, mohou mít sklony k psychickým potížím, návykům a úzkostným poruchám.

Pasivně agresivní článek zpravodajství Daily Mail s názvem „Duchovně založení lidé mají vyšší pravděpodobnost, že onemocní mentální poruchou (ale aspoň si myslí, že život má vyšší smysl)“ byl ranou do zad spirituálním lidem. Je to jako by říkal „Jsou sice šílení, ale aspoň si myslí, že život je pro ně důležitější.“

Článek Telegraphu popisuje stejnou událost a prohlašuje, že duchovně založení lidé jsou psychicky nevyrovnaní. Je však možné, že by duchovně založení lidé měli více psychických a úzkostných poruch proto, že jsou více napojeni na dění ve světě a ne proto, že jsou blázni?

Co když si více uvědomují společenská pochybení a jsou více napojeni na utrpení světa? Co když je úzkostná mysl hledající a napojenou myslí? Před několika lety byla zveřejněna důležitá studie, která spojuje sociální úzkost se zvýšenou schopností empatie. Lidé, kteří popisují společenskou úzkost, mají zvýšenou schopnost cítit a interpretovat emoce a psychické stavy lidí ze svého okolí. Závěr studie uvádí:

Výsledky potvrzují hypotézu, že silně sociálně úzkostliví lidé mohou vykazovat unikátní sociálně-kognitivní profil schopností se sklony ke zvýšené kognitivní empatii a vysoké přesnosti v přisuzování emočních psychických stavů.

Jinými slovy lidé se sociální úzkostí cítí emoce ostatních ve svém okolí mnohem zřetelněji. Mnoho lidí, jež se považuje za „vědomé“ nebo „duchovní“ také popisuje, že pociťuje sociální úzkost a zažívá deprese a jiné psychické poruchy. Ale jak se ukazuje, lidé trpící úzkostí mohou být také inteligentnější.

Studie spojují úzkost s inteligencí

Nedávná studie Lakehead University zjistila, že lidé, kteří se označili za sociálně úzkostlivé, měli shodou okolností také lepší výsledky psychologických testů verbální inteligence. Lidé, kteří uvedli, že trpí obecnou úzkostnou poruchou a depresí, měli lepší výsledky verbálně-lingvistických testů než lidé, kteří úzkostí netrpěli.

Další studie publikovaná v European Journal of Psychology zjistila, že silně úzkostliví účastníci byli schopni dříve než ostatní odhalit hrozící nebezpečí a také na ně rychleji reagovat. Závěr studie uvádí:

Teorie sociální ochrany (Ein-Dor a kol., 2010) předpokládá, že lidé se sklonem k úzkosti ve stavech ohrožení rychleji zjistí přítomnost hrozby a informují o nebezpečí a nutnosti ochrany ostatní členy skupiny. V souladu s tímto předpokladem jsme zjistili, že účastníci se sklonem k úzkosti byli méně ochotní otálet s doručením varování.

Jedním z vysvětlení by mohlo být, že úzkostliví jedinci bývají také více altruističtí. Zvířata, která jsou v přírodě schopna rozpoznat hrozby a reagovat na ně nejrychleji, mají vyšší pravděpodobnost přežití. Některé druhy zvířecí říše dokonce spoléhají na úzkostlivé jedince ze stáda, kteří vycítí ohrožení dříve než ostatní. Je tedy možné, že úzkost je vlastně evoluční výhodou? Může být úzkost biologickou superschopností, která nám pomáhá řešit problémy, vyhnout se hrozbám a vycítit nebezpečí?

Studie SUNY Downstate Medical Center v New Yorku ukázala, že účastníci trpící vážným stavy úzkosti měli lepší výsledky v testech inteligence než ti, kteří nebyli až tak úzkostliví. Jinými slovy šlo o přímou korelaci mezi stupněm úzkosti a stupněm inteligence. Není to zase až takové překvapení, protože úzkostliví lidé neustále analyzují, vyhodnocují, formulují myšlenky, zrcadlí a zpracovávají informace.

A jak říká o své studii Dr. Jeremy Coplan: „Zatímco přehnané obavy jsou obvykle považovány za negativní vlastnost a vysoká inteligence za pozitivní, obavy mohou pomoci našemu druhu vyhnout se nebezpečným situací bez ohledu na to, jak vzdálená je taková možnost.“ Takže opět zde máme důkaz, že lidé s „psychickými poruchami“ jsou vlastně v průměru inteligentnější.

Co to znamená?

Ano, duchovně založení lidé častěji trpí úzkostí a depresí. Ale je to proto, že mají oči otevřené světu, který potřebuje nápravu. Mají zvýšenou schopnost doslova cítit emoce lidí ve svém okolí.

Navíc tito lidé, jež jsou považováni za blázny proto, že jsou sociálně úzkostliví a trpí dalšími psychickými poruchami, vykazují lepší výsledky v testech určitých schopností, v testech inteligence a mají evoluční výhodu v tom, že umí odhalit nebezpečí dříve než ostatní.

Opravte mě, pokud se pletu. ale neříká se snad lidem, kteří umí přesně vycítit, interpretovat a představit si myšlenky a emoce ostatních a vycítí hrozby dříve než ostatní, „senzibilové“ nebo „jasnovidci“? Je možné, že sociální nebo obecná úzkost není ve skutečnosti porucha, ale výsledek silnější intuice, přesnější interpretace lidských stavů a citlivého energetického pole a zvýšené schopnosti vycítit nebezpečí?

Tyto vědecké studie vrhají zcela nové světlo na spiritualitu a sociální úzkost. Nebojte se svých pocitů a nedovolte, aby vás kvůli nim nazývali blázny. Protože to, čemu dnes říkáme porucha, může být ve skutečnosti dar.

zdroj: www.collectivelyconscious.net

překlad: Honzoid

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.