Kategórie
Energia Myšlienky

Zenová myseľ, myseľ začiatočníka…

ZENOVÁ MYSL je jedním z oněch záhadných výrazů,jichž užívají zenoví učitelé k tomu, aby nás přivedli zpátky do našeho nitra, k sobě samým, a přiměli nás nahlédnout za slova a hledat, co se skrývá za nimi. “Svoji mysl znám”, řeknete si, “ale co to je zenová mysl?” A pak uvažujete dál: “Vím opravdu, co to vlastně je má mysl? Je moje mysl to, co právě dělám? Nebo to, co si právě myslím?” A když pak v klidu na chvíli usednete a začnete to celé zkoumat a ptát se, zda by se vám náhodou nepodařilo svoji mysl někde objevit, v tom okamžiku už začínáte praktikovat zen a zároveň si uvědomovat neomezenou mysl.

Bezelstnost tohoto prvotního zkoumání, při němž se ptáte, co jste – to je MYSL ZAČÁTEČNÍKA. Mysl začátečníka je to, co potřebujete při zenové praxi. Znamená otevřenou mysl neboli postoj, jež v sobě zahrnuje zároveň pochybnosti i připuštění možnosti. Jinak řečeno, je to schopnost vidět věci čerstvým pohledem, jako by byly pokaždé, když se na ně díváte, jiné a nové. To je nezbytná součást všech aspektů našeho života. Mysl začátečníka je praktikováním zenové mysli.

Kniha vznikla z prvotního souboru rozprav vedených zenovým mistrem Sunrju Suzuki v malé zenové skupině v Los Altos v Kalifornii. Suzuki se tam pravidelně účastnil meditací, odpovídal na dotazy, povzbuzoval skupinu v zenové praxi a pomáhal jejím členům řešit životní problémy. Suzuki uplatňuje neformální přístup, klade důraz na zdravý rozum á zen objasňuje pomocí příkladů z běžného života Zen je teď a tady, jak říká. Má stejný význam pro Západ jako pro Východ. Základní zásady jeho učení a praxe nicméně vycházejí ze staleté tradice zenového budhismu a zejména z učení Dogena, jednoho z nejvýznamnějších a zároveň nejtvořivějších zenových mistrů.

Kniha pojednává o tom, jak praktikovat zen a pojímat ho jako použitelnou a účinnou disciplínu a náboženství, o zenových pozicích a dýchání, o základních přístupech a o tom, co je nutné pochopit, abychom mohli zen praktikovat, o ne-dvojnosti, prázdnotě a osvícení. Kniha nám umožňuje pochopit, co ve skutečnosti je zen. A co je nejdůležitější: z každé její stránky na nás dýchá radost a jednoduchost,jež nám umožňují žít jednoduchý život Suzuki říká: “Svět sám o sobě je magický”. Tento pocit prostupuje celou knihou. Když pročítáte text podrobně, shledáte, že tytéž výroky či myšlenky jsou na jedné straně jednoduché a zřejmé, a zároveň podivné a překvapivé, a pomáhají osvěcovat naši mysl. Dostává se vám tak do ruky kniha hlubokých, působivých a radostí naplněných reflexí.

 

Viac sa dočítate tu.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.