Kategórie
Energia

Pohár zabudnutia…

Proběhly tisíce změn. Dívej se vždy na přítomnost, neboť, přemýšlíš-li o minulosti, vzdaluješ se od svého pravého Já... Rúmí

Když jsme v minulosti žili, proč si nepamatujeme, kým jsme byli? Musíme vědět o svých minulých životech, abychom mohli vyrovnat karmu, která z nich pochází? Podle řecké mytologie se duše, které právě zemřely, a ty, jež jsou připraveny se vtělit, musí napít z vod řeky Léthé, což způsobí, že duše zapomene na svůj minulý život.

Gnostický text Pistis Sophia hovoří o tom, že duše pijí „vodu zapomnění“. Podle doktora Iana Stevensona mnoho Thajců, kteří si vybavují minulý život, tvrdí, že jim před znovuzrozením nabízeli „ovoce zapomnění“.

Tento závoj zapomnění má důvod. Je jím milosrdenství. Jak kdysi řekl Gándhí: „Je laskavostí přírody, že si nevybavujeme minulá zrození… Život by byl obtížný, pokud bychom nesli tak děsivé břímě vzpomínek.“

Přesně to se přihodilo Šanti Dévi a Peterovi, jejichž příběhy jsme uvedli v předchozích kapitolách. Když se Šanti setkala s rodiči z minulého života, propukla v pláč a museli ji od nich odtrhnout násilím, aby se vrátila ke své současné rodině. Chlapec Peter byl, jak si jistě vybavujete, pohlcen minulým životem policisty. V jeho případě rodiče nechápali, co se děje, a nevěděli, jak tomu čelit – jeho matka mu ve skutečnosti řekla, aby si přestal vymýšlet – Peter proto neměl podporu a prostředky, které by mu pomohly situaci zvládnout.

„Peterovi rozhodně neprospělo, že si vybavil minulý život a zdá se, že mu to ztížilo přizpůsobení se tomuto životu,“ napsala doktorka Helen Wambach. Uzavřela, že „předčasný vstup do zkušeností, které mohly být traumatické, zkrátka zvyšuje obtížnost přizpůsobení se našemu současnému životu.“ Ale děti, které si vybavují minulý život mohou díky správnému vedení a péči svým vzpomínkám lépe porozumět a vyrovnat se s snimi.

Doktor Christopher Bache ukazuje další důvod, proč jsou nám vzpomínky na minulost skryty. „Tím, že nás izoluje od naší širší osobnosti,“ říká, „nám ztráta paměti pomáhá zesílit naši schopnost učení, neboť nám umožňuje plně se soustředit na naši současnou zkušenost. Jsme-li vyrušeni a věnujeme-li tomu, na čem pracujeme, jen část své pozornosti, obvykle se to na výsledku projeví.“ Doktor Joel Whitton a Joe Fisher připojují: „Stejně jako je pro studenta zbytečné znát odpovědi dřív, než přijde ke zkoušce, zkouška života vyžaduje, aby byly určité informace dočasně drženy mimo dosah vědomé mysli.“

Vzpomínky na minulý život by se neměly brát na lehkou váhu. Uvědomíte-li si minulý život, karma tohoto vtělení se dostane do popředí a nelze ji nadále ignorovat. Vzpomínky se mohou stát dokonce přítěží.

To je jedním z důvodů, proč bychom se ke vzpomínkám na minulé životy neměli snažit dostat předčasně: nemusíme být vždy připraveni čelit jim nebo karmě, kterou přináší do našeho života. Proto Bůh závoj zapomnění zvedá pouze tehdy, je-li ve vzpomínce na minulý život něco, co se naše duše musí a jsme-li připraveni se s tím vyrovnat. Stalo se, že mi lidé řekli, že jim jasnovidci odhalili minulý život, když byli mladí, a stále to nemohou pustit z hlavy, ani po deseti nebo dvaceti letech, a příliš se zabývají touto jedinou informací, zatímco by měli věnovat pozornost a energii růstu a vyrovnávání karmy teď v přítomnosti, tam, kde je třeba jednat. V některých případech byli přemoženi pocitem sebezavržení a viny.

Další varování: to, že někdo je médium nebo to o sobě tvrdí, neznamená, že všechno, co odhalí, je čistá pravda nebo že jde o celou pravdu. Je také důležité mít na mysli, že místo, v němž jsou uzamčeny vzpomínky na minulý život, je uvnitř nás a je velmi intimní; možná tam nechceme jen tak zvát ostatní.

Každý z nás žil konstruktivní i méně přínosné životy. Nepotřebujeme však znát všechny detaily, abychom odstranili špatnou karmu a duchovně rostli. Stav okolního světa je mapa, která nás má dovést k našemu úkolu v tomto životě.

Z knihy Karma a reinkarnace Prophet Elizabeth Clare

Zdroj

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.