Kategórie
Toltécke

Stopovanie problémov…

Toltéckej umenie Transformácia nám poskytuje neskreslený pohľad na minulosť a umožňuje nám ju zmeniť tak, aby sme dokázali konať na základe svojich rozhodnutí a nie iba prostredníctvom reakcií na staré podnety. Jednou z metód, ktorá vedie k oprosteniu sa od minulosti, je stopovanie.

Stopovanie nie len intelektuálne úsilie. Ak  sa vydáme sa po stopách nejakého problému, nesnažíme sa ho vyriešiť mysľou. Ponoríme sa až do svojho emocionálneho jadra a tam pátrame. Ak sme vo spojení so svojimi pocitmi, intuitívne vycítime, v čom daný problém tkvie. Povaha našich pocitov nemá nič spoločné so slovami a líšia sa od našich emócií. Úzko súvisia s našim spojením s duševným Ja.

Podobne ako u techník používaných na ceste osvietenia je zvedavosť a otvorená myseľ predpokladom stopovania. Skôr než sa vydáte po stopách určitého problému si zrejme položíte niekoľko otázok. Skúste si ich zapísať a premýšľať o tom, aký pre vás majú význam. Tieto prvé kroky sú nevyhnutné a veľmi prospešné, ale skutočná
práca začína, až keď sa na určitý problém pozrieme na energetickej úrovni.

Technika stopovania

Začnete tým, že si vyčleníte hodinu alebo dve. Až získate prax( budete mať menej otázok ku stopovaniu), nebudete potrebovať tak dlhú dobu, ale pre niekoľko prvých cvičenie si vyhraďte dostatok času. Nájdite si pokojné a pohodlné miesto. Po cvičení si budete chcieť zapísať, čo ste zistili, preto si pripravte ceruzku a papier Párkrát sa zhlboka nadýchnite a uvoľnite sa. Je na čase ísť do seba a uvedomiť si, čo cítite. Niektorí ľudia majú veľmi malú predstavivosť a ponárajú sa hlboko do svojho vnútra, iný plávajú čarovnou ponorkou a ďalšie si predstavujú, že sa dostali do jaskyne ukrytej hlboko v ich srdciach.

Predstavujte si každú situáciu, z ktorej môžete niečo vyťažiť. Predstavujte si, že ste v spojení so svojim vnútorným Ja. Snažte sa rozpoznať problém, ktorý vás trápi – napríklad nezhody so šéfom, alebo prečo si kupujete veci, ktoré nepotrebujete.

V tejto časti som bola v zrkadlovej sieni a viedla rozhovor zo svojim vnútorným Ja, ktoré predstavovalo môj odraz v zrkadle. Pohladila ma po tvári  a povedala, aby som prijala samú seba.

A teraz tento problém pomaly presuňte do centra svojej pozornosti. Ešte niekoľkokrát sa zhlboka nadýchnite a položte si otázku, v čom váš problém skutočne tkvie. Buďte tichý a načúvajte. Vdychujte lásku a vydychujte všetko okrem lásky. Pri skúmaní vášho problému si všímajte, čo cítite telom. Použite svoje telesné pocity ako most. Vydajte sa za nimi až do hlbín, kde sa skrýva váš filtračný systém a ticho načúvajte. Načúvajte svojim pocitom a vnímajte, čo vám hovoria.

(Zbavila som sa takto nepotrebných pocitov a potom sa vydala za nimi po moste. Dostala do hlbokého lesa a prišla som k jaskyni, kde starena varila niečo vo veľkom kotly. Potom ma ukryla do svojho príbytku, lebo sa zlietali  čarodejnice. Boli to jej dve sestry. Zvedavo som vyšla von a pozdravila ich. Podala im ruku a oni ma objali, čo som nečakala. Zrejme nie všetko, čo vyzerá hrozivo musí byť aj zlé!…….pokračovanie si nechám pre seba, lebo sa to týka jednej mojej nespracovanej časti. :lol:)

Predstavte si svoj problém ako vlákno. Ak zatiahnete za ne, objaví sa veľa rôznych myšlienok a pocitov, ktoré sú s ním spojené. Všímajte si, s čím je tento problém vo vašej mysli spojený. Vydajte sa po svojom vlákne a všímajte si, kam vás zavedie. Potom sa niekoľkokrát zhlboka nadýchnite; nesnažte sa svoj problém analyzovať rozumom. Len k sebe nechajte prichádzať myšlienky a pocity. Uvoľnite sa a snažte sa vnímať spojenie s vaším duchovným Ja. Pripomínajte si, že nepoznáte pôvod problému, a položte si otázku, čo za vašim problémom väzí. Pripustiť si, že “neviete”, je tou dôležitou súčasťou celého procesu. Umožní vám to nahliadnuť za váš filtračný systém a vidieť pravdu.

Je možné, že ako sa vám podarí túto otázku objasniť, budete musieť celý proces niekoľkokrát opakovať. Až sa uvoľníte a ponoríte sa do svojho emocionálneho Ja, doprajte si niekoľko minút a zapíšte si, čo vás trápi. Nenúťte sa do písania, sledujte prúd svojich myšlienok. Všetko sa postupne vyjasní. Opakujte celý proces čo najčastejšie, kým nepocítite úľavu a nebudete v hĺbke duše vedieť, že už je vám to jasné. A pamätajte si, že aj keď vám toto bude jasné, máte pred sebou ešte veľa otázok, ktoré potrebujú vyriešiť.

Uvedomte si, že vám nejde o logické zhodnotenie problému či o jeho rozumové uchopenie, tým sa nenechajte zmiasť. Pochopenie problému v tradičnom zmysle je vlastne len iný pohľad cez váš filtračný systém. Po úspešnom nájdenia problému sa dostavia silné pocity; dostanete sa až na samú dreň problému a takýto druh pochopenie sa nedá vyjadriť slovami. Najlepšie by som to vyjadrila ako hlboký pocit úľavy, že konečne chápete, čo vás trápilo.

Sila stopovania

Ak  sa vám podarí vystopovať problém, urobili ste obrovský krok k jeho vyriešeniu. Predstavte si napríklad, že stopujete svoju neschopnosť nadviazať úspešný vzťah. Na prvý pohľad to vyzerá, že vaše problémy sa vzťahy pramenia z toho, akých ľudí si vyberáte. Ak sa naučíte  vyberať si iný druh ľudí, nadviažete úspešný vzťah. To je možno pravda, ale ľudia, ktoré si vyberáte, zodpovedajú vašim predstavám a vašim očakávaniam, takže zrejme musíte ísť ešte hlbšie. Ľudia vo vašom živote sú odrazom vášho filtračného systému. Ak chcete odhaliť svoje filtre, musíte pozrieť, ako fungujú.

  • Aký druh ľudí si vyberáte?
  • Sú zlostní či vystrašení?
  • Ako sa k vám správajú?
  • Odráža ich správania to, ako sa správate sami k sebe alebo skorej nejaké staré predstavy?

Klaďte si otázky týkajúce sa týchto ľudí a pritom majte na pamäti, že vám odpovede na ne pomôžu pri odhalenie filtrov. Odpovede na tieto otázky vám pomôžu vystopovať vaše modely správania a otvoriť emocionálne rany. Často sa stáva, že jasne vidíme, keď náš priateľ opakuje zabehané modely správania a znova a znova volia rovnaké reakcie. Niekedy dokonca jasne vidíme, ktoré z jeho utkvelých predstáv tieto reakcie vyvoláva. Hoci sme však “odborníkmi” na správanie svojich priateľov, ťažko dokážeme rovnako objektívne posudzovať samých seba. A preto, keď sa na seba pozriete, snažte sa byť tak objektívny, ako by ste posudzovali priateľa. Ak sú ľudia, ktorých si vyberáte, zlostní, opýtajte sa, či sami nie ste tiež plný zloby. A ak nie ste, opýtajte sa, čo pre vás predstavujú. Je vám zlosť dôverne známa? Správali sa tak k sebe vaši rodičia? Je to odraz vašej definícia lásky? Bez toho aby ste niekoho odsudzovali, zamyslite sa nad tým, čo pre vás ľudia, ktorých si vyberáte, predstavujú. Ako náhle pochopíte, akú úlohu hrajú ľudia, ktorých si vyberáte, postúpte na ďalšiu úroveň. Preskúmajte svoju vnútornú definíciu vzťahu ako takého.

Jednu úroveň tvorí to, čomu vedome veríte. Dajme tomu, že si myslíte, že vzťahy by mal byť bezkonfliktné a naplnené láskou. Potom je tu úroveň vášho filtračného systému. Na tejto úrovni si možno myslíte, že vzťah nikdy nemôže fungovať, že vás partner zakaždým opustí a vzťah vám prinesie len bolesť. Snáď vám pomôže, keď si predstavíte, ako váš filtračný systém topí a vy si tým pádom môžete vytvoriť novú sieť predstáv.

Stopovanie je proces, pri ktorom zostupujete hlbšie a hlbšie do svojho filtračného systému, kým “nevidíte”, v čom tkvie skutočný problém.

Z knihy susan-greggova-cesta-tolteku

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.