Kategórie
Bylinky Liečenie

Ekzém…

Ako sa dá liečiť a vyliečiť atopický ekzém…

Koža je zložitý a multifunkčný orgán, zabezpečujúci spojenie organizmu s vonkajším prostredím. Koža z pohľadu alternatívnej medicíny: Koža je jedným z najzložitejších orgánov vo vzťahu k ostatným orgánom v ľudskom tele. Podľa čínskej medicíny patrí k prvku kov a je v úzkom vzťahu k pľúcam a hrubému črevu. Funkcia týchto orgánov spočíva vo veľkej miere vo vylučovaní odpadových látok vznikajúcich pri dýchaní alebo trávení. Ak je ich funkcia oslabená, toxíny hľadajú únikovú cestu, ktorou býva veľmi často práve koža. Aj moderná medicína vníma tieto vzťahy, aj keď z iného uhla pohľadu. Známy je tzv. dermorespiračný syndróm – kombinácia atopického ekzému, alergickej nádchy a prieduškovej astmy. Je zaujímavé, že príznaky sťaženého dýchania a zhoršenia zápalu kože sa nikdy neprejavujú súčasne.

Na vzťah kože a imunitného systému k hrubému črevu poukazuje zvýšená pozornosť venovaná probiotikám. Koža je v ponímaní celostnej medicíny predovšetkým náhradný vylučovací orgán a jej stav je odrazom vnútorného stavu organizmu.

Koža je aj orgán emočný.

Disharmónia v energetickom okruhu pľúca a hrubé črevo je spojená s pocitom smútku. Táto emócia je veľmi častá u pacientov s kožnými ochoreniami.

Atopický ekzém z pohľadu modernej medicíny: Charakteristika ochorenia, jeho príčiny a liečba sú zamerané takmer výlučne na kožu a imunitný systém. Klinický obraz sa javí ako chronické zápalové ochorenie kože s prejavmi od sčervenanej pokožky cez suchú, zvráskavenú, šupinatú – až po výrazné prejavy s pľuzgierikmi a mokvaním. V ďalšom štádiu zasychajú a tvoria sa chrasty. Na miestach mechanického poškodenia škriabaním, najmä u malých detí, sa môžu vytvoriť tmavohnedé chrasty. Priebeh a vzhľad ochorenia sa líši v rôznych vekových skupinách.

Príčiny atopického ekzému:

Dedičnosť – dedične založený sklon k alergii sa nazýva atopia. Atopici majú vrodenú schopnosť tvoriť vo zvýšenom množstve IgE protilátky a geneticky podmienenú nadmernú reaktivitu tkanív na histamín.

Vrodená alergia, t.j. atopia, neznamená nevyhnutne, že sa u dieťaťa rozvinie alergické ochorenie. Závisí od vplyvov prostredia, či sa porucha zakódovaná v génoch prejaví. Životné prostredia a životný štýl – prevažne pobyt v meste, v uzavretých priestoroch, zmeny stravovania, aditíva v potrave, nižšia premorenosť infekciami a následne nižšia odolnosť imunitného systému aj voči alergénom, znečistené ovzdušie. Strava a nedostatočné dojčenie – oneskorený a narušený vývoj normálnej črevnej mikroflóry, po narodení bráni dozrievaniu obranných mechanizmov v čreve.

Najčastejšími alergénmi v strave sú bielkoviny, a z nich najmä kravské mlieko. Výskyt alergie na bielkovinu kravského mlieka je 2,2 – 2,8% u detí do 3 rokov veku života (približne každé 40. dieťa). Možnosti liečby súčasnej medicíny: – eliminácia alergénu – pri nutnosti umelej výživy podávanie hypoalergénnej /HA/ formuly s adaptovaným kravským mliekom s prebiotickou zmesou v dojčeneckom veku. V ďalšom období sú nutné eliminačné diétne opatrenia, ktoré sú individuálne. – lokálna liečba – krémy, masti, kúpele – antihistaminiká – hormóny kôry nadobličiek – kortikoidy – imunosupresíva – lieky podporujúce imunitný systém – desenzibilizácia – vakcíny – kúpeľná liečba – Detský liečebný ústav Trávnica využíva termálnu vodu zo žriedla Podhájska Možnosti prevencie: – výhradné dojčenie v priebehu prvých 4–6 mesiacov – pri pozitívnej rodinnej anamnéze podávanie hypoalergénneho dojčeneckého mlieka – zavádzanie nemliečnych príkrmov do stravy až po šiestom mesiaci Atopický ekzém z pohľadu alternatívnej medicíny: Koža je zrkadlom ľudského organizmu.

Chorobné zmeny, ktoré sa na nej prejavujú, nie sú len ochorením kože, ale sú v prvom rade dôsledkom problémov vznikajúcich vo vnútri organizmu.

Sú to procesy veľmi zložité. Podľa čínskeho Pentagramu, ktorý znázorňuje vzťahy jednotlivých orgánov, je element kov, ku ktorému patrí koža, posilňovaný elementom zem. Do tohto okruhu patrí slezina, slinivka brušná (pankreas) a žalúdok.

Element zem je ovládaný elementom drevo, teda pečeňou a žlčníkom. Tráviaci systém spracováva a rozkladá potravu a vstrebávajú sa v ňom látky potrebné na stavbu nášho tela. Tento proces prebieha za pomoci tráviacich enzýmov, ktoré sa tvoria v ústach, žalúdku, pankrease a pečeni. Zvyšok nestrávenej potravy postupuje do hrubého čreva, kde sa trávenie ukončuje pôsobením mikroorganizmov, ktoré dokončujú vstrebávanie potravy, podieľajú sa na vytváraní niektorých dôležitých látok, napr. vitamínu B12 a vitamínu K. Zloženie črevnej mikroflóry je vyvážené tak, aby jednotlivé druhy mikroorganizmov žili v symbióze.

Dôsledkom nedostatočného trávenia alebo konzumáciou veľkého množstva mastných, sladkých a chemicky konzervovaných potravín, užívaním chemických liekov a antibiotík, ako aj dôsledkom informačných porúch v bunkách pečeni a pankrease po vírusovej infekcii napr. vírusom infekčnej mononukleózy, hepatitídy alebo cytomegalie, sa v hrubom čreve premnožujú choroboplodné mikroorganizmy a plesne Candida albicans a vzniká tzv. črevná dysbióza. Vplyvom poruchy v čreve vzniká veľké množstvo toxínov, ktorých sa telo potrebuje zbaviť.

Koža je často orgánom, prostredníctvom ktorého sa očista uskutočňuje.

Element kov posilňuje element vody, teda obličky a močový mechúr. To znamená, že keď sú preťažené obličky, môžu oslabiť pľúca, hrubé črevo a kožu. Obličky sú preťažené najmä konzumáciou veľkého množstva bielkovín, hlavne kravského mlieka a pšeničnej múky – ak ich podávame v dojčenskom veku – ako aj veľkým množstvom soli a nedostatočným pitným režimom.

Atopický ekzém je z pohľadu alternatívnej medicíny príznakom znečistenia vnútorného prostredia organizmu toxínmi z vonkajšieho aj vnútorného prostredia.

(Článok z magazínu Vitae 2007/12(22))

Súvisiace články

Vitamín B

Etikoterapia

Atopický ekzém

Liečba bylinkami

7 pocitov pre dušu

Atopický ekzém a psychosomatika

2 replies on “Ekzém…”

Nie je za čo. Ja mám na lakti ekzém, objaví a raz za čas, alebo alergia na predlaktí a vtedy si uvedomím, že moja pečeň mi naznačuje, že sladkosti mi škodia. Jááj keby neboli také dobré. 😆

Páči sa mi

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.