Kategórie
Bylinky

Repík lekársky…

Tento rok ma zlákali dve bylinky. Svojou vôňou si ma podmanila lipa,(už sa mi suší) okolo ktorej chodím stále do práce a repík. Rozrástol sa mi v skalke a rozmýšľala som , čo s ním urobím. Trápi ma koprivka, ktorá sa mi vyhadzuje pri pobyte na slnku a zistila som, že repík je veľmi dobrý aj na kožné ochorenia. Takže ide sa robiť tinktúra okrem sušenia listov na čajíky. Natrhala som si ho aj do práce a chutí veľmi dobre. Vedela som, že je dobrým liečiteľom vonkajších rán, ale prekvapil ma aj inými liečiacimi vlastnosťami. 😉 

repikRepík poznali už starí Egypťania. Má veľké liečivé účinky na všetky zápaly v krku, ústach a hrtane. Treba na ňu pamätať pri angíne, chorobách hrdla, zápale ústnej sliznice. Ľudia, ktorí v zamestnaní veľa hovoria alebo spievajú, mali by preventívne kloktať repíkovým čajom. Listy repíka veľmi účinne pôsobia na málokrvnosť, na rany, s úspechom sa využívajú pri reume, seknutí v krížoch, tráviacich ťažkostiach, pri stvrdnutí pečene, zastavení činnosti pečene a chorobách sleziny. Denne treba vypiť tri šálky záparu.

Repík patrí pre sťahujúce účinky a obsah liečivých látok k našim najlepším liečivým rastlinám. Doktor Schier-baum hovorí: „Trikrát denne jedna šálka repíkového čaju lieči rozšírenie srdca, žalúdka, čriev, rozdutie pľúc (emfyzém), a keď sa zápar užíva dlhšie, pomáha pri chorobách obličiek a mechúra. Veľmi ho odporúčame pri kŕčových žilách a vredoch predkolenia. Repíková masť (pozri Spôsob použitia) je veľmi účinná, podobne ako nechtík lekársky. Pri chorobách pečene užívame čajovú zmes 100 g repíka, 100 g lipkavca obyčajného a 100 g lipkavca marinkového (po starom marinka voňavá). Pije sa denne 1 šálka na lacno a v priebehu dňa 2 šálky po dúškoch.

Z byliniek si nepripravujte len čaj, vyrobte si z nich aj tinktúru. Príprava nie je náročná, zato liečivý účinok obrovský. Nezabúdajte, že ich dôležitou súčasťou je alkohol, preto si hneď po štamperlíku za volant nesadajte.

Zázračnú tekutinu si pripravte z čerstvých alebo sušených kvetov. Do zaváracieho pohára nalejte kvalitný biely aspoň štyridsaťpercentný destilát a sypte doň usušené rastliny repíka lekárskeho dovtedy, kým nesiahajú takmer po hladinu alkoholu. Alebo si liečivý kokteil vyrobte v pomere jedna k piatim.

Potrebujete trebárs sto gramov sušených rozmrvených alebo čerstvých pomletých kvetín a pol litra alkoholu. Pohár na štrnásť dní zavrite a každý deň zmes premiešajte. Tekutinu potom preceďte, z repíka vyžmýkajte zvyšný alkohol, tinktúru naplňte do menších fľaštičiek a uložte na tmavšie miesto.

Repíková tinktúra má pri vonkajšom použití silný hojivý a protizápalový účinok. Siahnite po nej hlavne pri kožných ochoreniach. Tinktúra sa môže užívať aj 3 kv pod jazyk 2-3x za deň pre dospelých, alebo do vody či čaju pre deti do 3 rokov. Tinktúra plne nahrádza čaj. Čajovú lyžičku tinktúry vliatu do trošky čaju pite tri- až päťkrát denne pri problémoch so žalúdkom, s dvanástnikom, pankreasom či so žlčníkom. Bonusom bude aj silnejšia imunita.

Zhojí hnisavé a nehojace sa rany, pomliaždeniny, odreniny, skúste ju aj na vredy predkolenia či ekzémy. Vybrala si vás za obeť hnisavá angína? Nekupujte drahé kloktadlá, spoľahnite sa na hojivý repík. Hltom neriedenej tinktúry si hrdlo poriadne vykloktajte. Rovnako postupujte aj pri aftoch.

Zdroj : Internet

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.